Killearn Cottagers' Horticultural Society

2009 Show Report

Photograph of Ian McGowan welcoming visitors to the 2009 Show
Chairman Ian McGowan welcomes visitors to the 2009 show

Despite the very mixed weather during the spring and summer another successful Show was held on Saturday 29th August 2009. Our entries remain strong with over 700 entries on the day. A super effort by everyone who exhibited.

The Committee would like to thank all the exhibitors from near and far who supported the Show. Whether it was two entries or twenty your efforts are gratefully appreciated.

The trophy and major prizewinners are listed below along with some photos of their exhibits; more pictures of the day can be seen on the photos page.

Section A - Cut Flowers

Photograph of T. Taylor, winner of Best Sweet Peas with his winning entry
T. Taylor, Best Sweet Peas

Sir George Wilson Rose Bowl - Best Exhibit in Roses
G. W. Farquharson - Balfron
Tom Robbie Trophy - Most Points in Dahlias
J. Phillips - Killearn
The Blair Trophy - Most Points in Section A
Mrs. J. McLaren
Best Exhibit:
  • Sweet Peas
    T. Taylor
  • Annuals
    Ed. Paterson
  • Gladioli
    Christabel Shaw
  • Spray Chrysanths
    M. Crombie
  • Section A
    W. Robertson (Chrysanths)

Section B - Floral Art

Photograph of winner of Best Exhibit in Section B
Best Exhibit in Floral Art

Floral Cup - Best Exhibit in Section B
H. Wright - Killearn
Robertson Trophy - Best exhibit class B2
R. Taylor
Murray Cup - Most Points in Section
Heather Wright - Killearn
Society Shield - Best exhibit in class B20
No entries

Section C - Pot Plants

Most Points - Classes C7-C17
G. W. Farquharson - Balfron
David MacDonald Butchers - Best Pot Plant
G. W. Farquharson - Balfron
Best Entry Fuchsias
A. Ritchie
Battison Cup - Most Points in Section C
G. W. Farquharson - Balfron

Section D - Vegetables & Fruit

Photograph of best collection of six vegetables
Dunkyan Trophy Winner, Best Collection of Six Vegetables

MacGowan Trowel - Most points Sections D7-D13, Leeks & Onions
Bill Stewart - Balfron
Dunkyan Trophy - Best exhibit Section D33, Collection of 6 Vegetables
J. Phillips - Killearn
Gordon Trophy - Basket of Plenty
Gail Pain - Killearn
Society Trowel - Most in Section D
Bill Stewart - Balfron
Glengoyne Cup - Best Exhibit in Section D
J. Phillips - Killearn (Cauliflower)
Quinloch Decanter - Best Exhibit in Horticulture
W. Robertson
Most Points Classes D1-D6
T. Taylor
Most Points Classes D14-D18
W. Oswald
Most Points Classes D19-D22
Bill Stewart
Best Exhibit Classes D24-D27
P. Monaghan

Section E - Baking

Photograph of the best exhibit in baking (chocolate cake)
Best Exhibit in the Baking Section

Cuthbert Family Salver - Most Points in Classes E1-E13
Elizabeth Steel
Best Exhibit - Classes E1-E13
Elizabeth Steel
Convener's Gift Special Prize Class E7
G. Campbell
McIntosh Cup - Most Points E20-E33
C. Metcalf

Section F - Preserves

McFarlanes, Balfron - Most Points in Section F
Valerie Dron - Killearn
Preserves Clock - Best Exhibit
D. Pattenden

Section G - Wine, Beer & Cordials

Best Exhibit in Section G
J. Young (Sloe Gin)

Section H - Craft

Photograph of winner of Best Exhibit in Section H
Best Exhibit in Section H, Craft

Millennium Quaich - Most Points Classes H1-H16
H. Wright
Best Exhibit Classes H1-H16
N. Bailey
Society Prize - Most Points - Classes H32-H35
B. Hordern
J. Wright Cup - Most Amusing Craft Entry
P. Wilks
Miniature Garden 7/8 Years
I. Dunlop
Miniature Garden 9/10 Years
No entries
Miniature Garden 11/12 years
J. Bell / C. Yule
Most Amusing Youth Craft Entry (youth)
H. Hadson
Painting - Primary 1
Katie
Painting - Primary 1/2
Angus
Painting - Primary 2/3
Hannah
Painting - Primary 3
F. Rowan
Painting - Primary 4
Rory
Painting - Primary 5
A. Sloan
Painting - Primary 5/6
K. Robertson
Painting - Primary 6
Lucy

Section J - Photographic

Photograph of the best teenage exhibit in art
Best Teenage Exhibit in Art

Society Jubilee Quaich - Best Exhibit
H. Wright
Most Points in Section J
D. Pattenden

Section K - Art

Best Exhibit
C. Livingstone
Most Points in Section K
Heather Wright - Killearn
Best Teenage Exhibit - Classes K3/K4
Christable Shaw

The Gardens of Killearn

Twice every year - once in Spring and again in Summer we appoint a Judge and drive around Killearn looking at all the gardens judging them as seen from the road.

This was the third year for the new class for the hidden gardens and the first year a trophy, the Leonora Murray Trophy, was presented for this class. Again there were many entries, giving the judge a difficult task with so many lovely hidden treasures to look at.

The following were the results;

Spring
1st - Dunnaway, Kerrix, Station Road.
2nd - Davies, 23 Main Street.
3rd - Cram, 17 Rowan Crescent.
Summer
1st (Mrs Ewen Cameron Cup) - Harvey, 25 Buchanan Road.
2nd - Falconer, 46 New Endrick Road.
3rd - Brown / McCulloch, Dumgoyne.
Hidden
1st (Leonora Murray Trophy) - Davison, 5 Lampson Road.
2nd - Duncan, 40 Graham Road.
3rd - Veitch, 6 Allan Road.

Mega Marrow

We like to introduce new competitions. In 2008 the challenge was to grow the heaviest marrow and this contest was repeated in 2009. The winners were as follows;

Mega Marrows
First - W. MacGowan
Second - Tess the Dug
Third - P. Monaghan

Top of page